fund-for-support-of-small-industries

معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به منظور حمایت از صنایع کوچک صندوقی برای صدور ضمانت‌نامه بانکی تا سقف  ۳میلیارد تومان راه‌اندازی شد. به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، علی‌ یزدانی امروز۲۰ بهمن ماه در مراسم افتتاح چند واحد صنعتی در جمع خبرنگاران با اشاره به حمایت از سرمایه‌گذاران صنایع کوچک، عنوان کرد: صندوقی در مجموعه صنعت و معدن جهت حمایت از صنایع کوچک راه‌اندازی شده که تا سقف ۳میلیارد تومان ضمانت‌نامه بانکی صادر می‌کند امیدواریم این حرکت در جهت توسعه سرمایه‌گذاری در صنایع کوچک موثر باشد.
 
وی با بیان اینکه توسعه واحدهای صنعتی نشان از نشاط وشور در جمع سرمایه‌گذاران است، اظهار کرد: وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز موظف است که موانع موجود در راه سرمایه‌گذاران را به  حداقل برساند. یزدانی با اشاره به شهرک صنعتی توس به عنوان یکی از بهترین شهرک‌های صنعتی کشور، تصریح کرد: در برنامه‌ریزی که در ستاد سازمان صنعت، معدن و تجارت انجام شد مقرر شد در سال آینده نقاط کمتر توسعه یافته مورد توجه قرار گیرند.
 
معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ایجاد انگیزه برای جذب سرمایه‌گذاران در نقاط کمتر شناخته شده شهرک‌های صنعتی و ایجاد جاذبه بیشتر برای افراد به جهت سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی از جمله برنامه‌های این سازمان است. یزدانی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ به دلیل سیاست‌های جدید دولت و در  چارچوب اقتصاد مقاومتی در نقاط کمتر توسعه یافته افزایش قیمت حق انتفاع نخواهیم داشت.
 
وی با بیان اینکه پس از برجام فضای خوبی برای سرمایه‌گذاری در کشور به وجود آمده است، عنوان کرد: در حال حاضر از ۹۴۰ شهرک و ناحیه مصوب صنعتی۷۵۰شهرک در حال تولید و یا ساخت وساز هستند. معاون توسعه مدیریت، منابع و امور استان‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در خصوص وثیقه‌های سنگین بانکی برای سرمایه‌گذاران، تصریح کرد: بانک‌ها در چارچوب وظایف خود موظف هستند وثیقه‌هایی را در اختیار داشته باشند تا بتوانند پول مردم را برگردانند.
همچنین در این مراسم معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ۲طرح صنعتی را افتتاح کرد. رضا قویدل، مدیرعامل شرکت پرتو صنعت پاژ در بهره‌برداری از طرح تولید قطعات توربین و کمپرسور این شرکت با بیان اینکه این طرح تولید ملی بوده و بنا به سفارش سازمان‌های نفت، گاز و پتروشیمی تولید شده است، عنوان کرد: برخی از قطعات این طرح برای اولین بار در کشور تولید می شوند.
 
وی با اشاره به هزینه‌های این طرح، اظهار کرد: هزینه تولید طرح یک میلیارد تومان بوده اما کل طرح‌های درحال ساخت سه میلیارد تومان هزینه داشته که برای تکمیل آن‌ها نیازمند حمایت سازمان‌های مرتبط هستیم. مدیر عامل شرکت پرتو صنعت پاژ ادامه داد: این شرکت در فضای پسا تحریم موفق به اخذ نمایندگی در زمینه تولید شیرهای کنترلی شده که پس از مذاکرات لازم، جهت انتقال محصول و بومی‌سازی آن اقدامات ضروری صورت می گیرد.
 
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ازشرکت تولیدی سامان تابلوی پارس که تولیدکننده انواع تابلوهای برقی است بازدید و برخی از طرح‌های این شرکت را افتتاح کرد. این شرکت باظرفیت ۲۰۰۰دستگاه محصولاتی را برای توزیع و اندازه‌گیری انرژی الکتریکی در واحدهای مسکونی، تجاری و صنعتی تولید می‌کند، میزان سرمایه‌گذاری ثابت شرکت ۳۵میلیارد ریال و میزان استفاده از تسهیلات سرمایه ثابت آن ۱۹میلیارد و سرمایه در گردش ۹میلیارد ریال بوده است.
 
این واحد تولیدی موجب اشتغال‌زایی مستقیم برای ۵۲نفر شده است. طرح توسعه تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک‌صنعتی توس نیز توسط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ خورد. این طرح با اعتبار ۱۶۰ میلیارد ریال قرار است درمدت زمان ۲۰ ماه به بهره‌برداری برسد، پس از افتتاح این طرح شهرک‌صنعتی توس بزرگترین تصفیه‌خانه سطح کشور را دارا خواهد بود. درطرح توسعه، ظرفیت تصفیه‌پذیری فاضلاب از ۶۰۰۰ مترمکعب در شبانه‌روز به ۱۲ هزار مترمکعب می‌رسد.
 
سیستم آشغالگیر مکانیکی با هدف حذف زباله، سه مدول ۲۰۰۰متر مکعبی با سیستم تصفیه بی‌هوازی و هوازی، سیستم مدیریت و آبگیری لجن به صورت مکانیکی و … از جمله اقداماتی هستند که در طی این طرح انجام می‌شود.